Dzień I – 06.08.2019

Wtorek 6 sierpnia to dzień sportu w MultiOsadzie. Wspólnie z naszymi podopiecznymi uczęszczającymi na zajęcia w ramach wakacyjnej oferty Gminnego Centrum Kultury MultiOsada w Małej Wsi postawiliśmy na ruch, bo nic tak nie poprawia naszego samopoczucia jak dobra zabawa. Wspólne gry, konkurencje i zabawy sprawiły, że pomimo zmęczenia, każdy z uśmiechem i zasłużonym medalem sportowym wrócił do domu.

Fotorelacja: [KLIK]

Dzień II – 08.08.2019

W czwartek 8 sierpnia w ramach Wakacji z MultiOsadą odbyły się zajęcia malarskie, w których dzieci zawsze chętnie uczestniczą. Warsztaty specjalnie dla nas poprowadził Pan Zdzisław Wiśniewski- jak sam mówi o sobie zdolny samouk. Pan Zdzisław jest mieszkańce Małej Wsi maluje, rzeźbi zbiera monety prowadzi kronikę Straży Pożarnej oraz gra na akordeonie – jednym słowem człowiek orkiestra. Pod okiem Pana Zdzisława dzieci malowały piękne krajobrazy oraz swoje ulubione postacie z bajek, wykorzystując do tego zamiast płótna talerzyki papierowe oraz farby olejne. Można powiedzieć, że rosną nam kolejne talenty malarskie. Dzieła jakie wykonali budzą zachwyt samego prowadzącego. Dziękujemy dzieciom za udział w zajęciach a przede wszystkim „Naszemu Przyjacielowi” Panu Zdzisławowi, który zawsze chętnie z nami współpracuje. Życzymy Panu dużo zdrówka i siły do dalszego działania!

Fotorelacja: [KLIK]

Dzień III – 14.08.2019 rok

14 sierpnia organizowaliśmy wyjazd do Parku Linowego w Borowiczkach.  Wyjazd okazał się wspaniałą przygodą i wielką zabawą. Nasza wizyta w Parku Linowym była świetnym sposobem spędzenia aktywnie wolnego czasu, a także przełamania własnych słabości np. lęku wysokości, czy strachu przed kolejną trudną przeszkodą. Dzieci i młodzież wykazały  się ogromną sprawnością fizyczną zachowując na każdym zrobionym kroku dużą rozwagę. Nad naszym bezpieczeństwem czuwali instruktorzy, którzy udzielali niezbędnych wskazówek,  wprowadzając w tajniki zabawy. To ciekawa forma spędzenia  aktywnie czasu wolnego i dobra okazja do treningu innego niż zazwyczaj.

Fotorelacja: [KLIK]

Dzień IV – 20.08.2019

20 sierpnia podczas zajęć plastycznych wspólnie z dziećmi zaprojektowaliśmy i wykonaliśmy statki oraz żaglówki. Nie były to jednak zwykłe statki tylko niepowtarzalne bo zrobione z materiałów, które nadają się do ponownego wykorzystania. Do takiej twórczości potrzebne nam były plastikowe kubeczki, kartki, folia aluminiowa, strecz, wykałaczki, plastikowe słomki, plastelina, klej, kolorowy papier itp.
Na początku naszej artystycznej drogi każde z dzieci oklejało styropianowe pudełko papierem kolorowym bądź owijało folią aluminiową. Kolejnym etapem było przymocowanie masztu, który wykonany był z drewnianych wykałaczek bądź z kolorowych słomek. Następnie wykonaliśmy maszt z kolorowego papieru bądź też kubka plastikowego. Końcowym etapem było wykonanie steru, kapitana statku, koła ratunkowego oraz wielu innych niezbędnych elementów, które kojarzą się ze statkiem. Dzieci miały przy tym mnóstwo frajdy a wszystkie statki pięknie się prezentowały.

Fotorelacja: [KLIK]

Dzień V – 22.08.2019

Wszystko co dobre szybko się kończy i tak niestety 22 sierpnia miało miejsce nasze ostatnie wakacyjne spotkanie w ramach wakacji z MultiOsadą. Na zakończenie naszych tegorocznych spotkań wybraliśmy się z grupą dzieci i młodzieży do pobliskiego młyna w Wilkanowie, gdzie tradycja mielenia mąki sięga 1908 roku.
Młyn Wilkanowo to małe przedsiębiorstwo, które od pokoleń skupuje i przerabia zboża na najlepszą mąkę w powiecie jak nie w całym województwie. Mąkę, która świetnie nadaje się do wypieku ciast, chleba, wyrobu klusek, pierogów czy innych smakołyków.
Nasi milusińscy dzięki opowieściom gospodarzy młyna Pana Krzysztofa i Wiesława Gruszczyńskich, dowiedzieli się jak początkowo wyglądał młyn, jakie trudne okresy przetrwał i kiedy został przebudowany na młyn elektryczny, pracując do dziś i produkując mąkę bez dodatków chemicznych. Zobaczyliśmy każdy kolejny etap, w którym przerabia się mąkę, począwszy od przywiezienia do młyna ziaren, poprzez ich oczyszczenie i mielenie. Ten proces odbywa się w kilku etapach, którego ostatnim jest pakowanie gotowego towaru do wysyłki.
Po zwiedzeniu młyna nasi podopieczni zostali zaproszeni przez Panią Irenę Gruszczyńską, zaprzyjaźnioną polonistkę, a także żonę właściciela młyna, do pobliskiego sadu na ognisko.
Serdecznie dziękujemy Panu Wiesławowi, Krzysztofowi i Pani Irenie Gruszczyńskim za tak ciepłe i serdeczne przyjęcie naszych podopiecznych, za wspaniale przekazane informacje na temat młyna i jego działalności oraz serdeczne przyjęcie w ich przepięknym sadzie.

Fotorelacja: [KLIK]

 

Ewa Grzelak
Dyrektor GCK MultiOsada w Małej Wsi