1 sierpnia o godz. 16.00 spotkaliśmy się w Kościele Parafialnym w Orszymowie, by wspólnie pomodlić się w intencji Powstańców w 75 Rocznicę Wybuchu Powstania Warszawskiego. Mszę św. Celebrował ksiądz Grzegorz Jendrzejewski, który w modlitwie wspominał Tych, dzięki którym zawdzięczamy dzisiejsza Wolną Polskę, ich poświęcenie i bohaterstwo. 


Po mszy świętej zaprosiliśmy wszystkich do wspólnego śpiewania pieśni powstańczych przy dźwiękach gitary ze specjalnie przygotowanych na tę okoliczność śpiewników. Tuż przed godziną 17.00 Poczty Sztandarowe Ochotniczej Straży Pożarnej w Orszymowie i w Małej Wsi oraz Poczet Sztandarowy Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Orszymowie poprowadziły nas na cmentarz parafialny, by wraz z Dźwiękiem Syren w godz. „W” zatrzymać się przy grobie majora Jana Jaroszka, który swoje ostatnie dni życia poświęcił na walce z bronią w ręku podczas Powstania Warszawskiego. O godzinie „W” – przez minutę zawyły wszystkie syreny strażackie w celu oddania Hołdu Powstańcom Warszawskim…a my modlitwą uczciliśmy Ich pamięć. W naszych sercach byli tylko ONI- Powstańcy, którzy stanęli do heroicznej walki o wolność. Po wspólnej modlitwie nastąpiło złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przez delegacje gminne i uczestników spotkania oraz odczytanie wiersza przygotowanego przez Pana Waldemara Rypińskiego. Uroczystości zakończył Wójt Gminy Mała Wieś Pan Zygmunt Wojnarowski, dziękując zgromadzonym za godną naśladowania patriotyczną postawę.
W wczorajszych uroczystościach uczestniczył Wójt Gminy Mała Wieś Pan Zygmunt Wojnarowski, Sekretarz Gminy Pani Jadwiga Nowatkiewicz, Dyrektor Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Orszymowie Pani Zuzanna Niemirowska wraz z uczniami, Prezes Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Orszymowo i Okolic Pan Rajmund Niemirowski, pracownicy i podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Starych Święcicach, pracownicy Gminnego Centrum Kultury MultiOsada w Małej Wsi, pracownicy Urzędu Gminy, Strażacy z Ochotniczych Straży Pożarnych z Orszymowa, SUR Mała Wieś oraz Małej Wsi, Sołtysi z terenu Gminy Mała Wieś oraz mieszkańcy naszej gminy.

Fotorelacja: [KLIK]

Ewa Grzelak
Dyrektor GCK MultiOsada w Małej Wsi