Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 13 lipca 2023r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, opublikowane 14 lipca 2023r. (Dz. U. z 2023r., poz. 1350), określające między innymi zasady szacowania strat w uprawach rolnych spowodowanych suszą i udzielania pomocy poszkodowanym rolnikom w latach 2023 i
2024, zakłada trzy źródła szacowania szkód w uprawach tj. na podstawie:
- danych podanych we wniosku w aplikacji suszowej (zw. tez publiczną) przez rolnika,
- danych z raportu komisji oszacowania szkód na miejscu oraz
- danych Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach
Rolnik, który poniósł straty w uprawach rolnych spowodowanych suszą powinien zgłosić i oszacować straty w uprawach rolnych w aplikacji suszowej, która zamieszczona jest się na stronie Ministerstwa Rolnictwa i zgodnie z zapewnieniami rządu ma być uruchomiona 20.07.2023r. Rolnik może również na odpowiednim druku wniosku, zgłosić do Urzędu Gminy Mała Wieś (na biuro podawcze) szkody w uprawach rolnych do oszacowania przez komisję suszową, zwłaszcza w przypadku gdy uzna, iż szkody oszacowane przez aplikację są zaniżone oraz o ile dana uprawa nie została skoszona. Obowiązkowo należy do w/w wniosku załączyć kopie wniosku o dopłaty bezpośrednie złożonego do AR i MR. Podstawą jednak jest zgłoszenie szkody w aplikacji suszowej. Zgłoszenie szkody w uprawach rolnych tylko do Urzędu Gminy, zgodnie z przepisami prawa, jest niewystarczające.
Zgodnie z przepisami, komisja powinna oszacować szkody powstałe w wyniku suszy w terminie do dwóch miesięcy od dnia zgłoszenia przez producenta rolnego powstania tych szkód, nie później jednak niż do czasu zbioru plonu głównego danej uprawy albo jej likwidacji i nie wcześniej niż od wschodów upraw.
Komisja będzie obowiązana złożyć w terminie 60 dni od dnia oszacowania szkód powstałych w wyniku suszy, jednak nie później niż do dnia 15 października roku wystąpienia suszy, raport oszacowania szkód za pomocą publicznej aplikacji. Raport z oszacowania szkód, który będzie obowiązana sporządzić komisja, będzie zawierał:
- imię i nazwisko, adres oraz numer identyfikacyjny producenta rolnego nadawany w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności oraz miejsce położenia gospodarstwa rolnego;
- informacje o powierzchni upraw rolnych, w których powstały szkody spowodowane wystąpieniem suszy zgodnej z wnioskiem o przyznanie płatności w rozumieniu przepisów o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego w roku, w którym jest składany ten wniosek;
- procentową wysokość oszacowanych szkód;
- imiona i nazwiska członków komisji oraz ich adresy poczty elektronicznej;
- datę oszacowania szkód.
Opublikowane 14 lipca rozporządzenie określa też warunki uruchomienia pomocy dla producentów rolnych poszkodowanych w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, które wystąpiły w 2023 r.
O pomoc będą mogli ubiegać się producenci rolni:
- którym został nadany numer identyfikacyjny w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności;
- będący mikroprzedsiębiorstwem, małym albo średnim przedsiębiorstwem;
- w których gospodarstwie rolnym powstały szkody w uprawach rolnych spowodowane wystąpieniem w 2023 r.
Pomoc będzie przyznawana w drodze decyzji kierownika biura powiatowego Agencji właściwego ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę producenta rolnego, na wniosek tego producenta rolnego złożony na formularzu opracowanym przez Agencję i udostępnionym na jej stronie internetowej.
Termin składania wniosków oraz wysokość stawki pomocy minister właściwy do spraw rolnictwa ogłosi w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej obsługującego go urzędu, z tym że wysokość stawki powinna zostać ogłoszona najpóźniej 7 dni przed rozpoczęciem terminu składania wniosków o przyznanie pomocy.
Załączniki:
1. Załącznik – druk wniosku o oszacowanie szkód suszowych
2. Załącznik – pismo Wojewody Mazowieckiego