W dniu 2 września 2017 roku z udziałem Pary Prezydenckiej w Ogrodzie Saskim w Warszawie odbyła się 6 edycja ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania, której celem było nie tylko promowanie czytelnictwa, ale też wzmocnienie poczucia tożsamości narodowej poprzez czytanie najwybitniejszych dzieł literatury polskiej. Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku.

Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa oraz  „Quo vadis”  Henryka Sienkiewicza. Lekturą tegorocznej edycji jest „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, które wybrane zostało przez Polaków, podczas głosowania internetowego.

„Wesele” Dramat w trzech aktach, najsłynniejszy utwór Stanisława Wyspiańskiego, powstało na kanwie autentycznego wydarzenia – wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic. Prapremiera sztuki odbyła się 16 marca 1901 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. W tym samym roku w Krakowie Wesele zostało opublikowane po raz pierwszy. Dramat Wyspiańskiego został dotychczas przetłumaczony na ponad 10 języków. W języku polskim ukazało się ponad 120 wydań Wesela.

Po raz kolejny do akcji Narodowego Czytania włączyło się również Gminne Centrum Kultury MultiOsada w Małej Wsi.

27 września o godzinie 12.00 na „Wesele” do MultiOsady przybyli nadzwyczajni goście, którzy w specjalnie zaaranżowanej scenerii, czytali poszczególne sceny dramatu Wyspiańskiego.

Spotkanie rozpoczęła Pani Ewa Grzelak – p.o. dyrektor Gminnego Centrum Kultury MultiOsada, która po powitaniu wszystkich zebranych odczytała list Prezydenta RP, przedstawiła cel akcji  oraz przybliżyła   historie powstania „Wesela”.

W rolę Gospodarza wcielił się Wójt Gminy Mała Wieś Pan Zygmunt Wojnarowski, Proboszcz Parafii w Małej Wsi Ksiądz Edward Kuzak odegrał rolę Księdza, Radny Gminy Mała Wieś Pan Stanisław Pielat to nasz Dziennikarz, Radny Gminy Mała Wieś Pan Albin Dynarek- Pan Młody, Radna Powiatu Płockiego i jednocześnie Dyrektor Gimnazjum w Małej Wsi  Pani Jadwiga Milewska zaprezentowała postać Kliminy, Wicedyrektor Szkoły Podstawowej w Małej Wsi Pan Andrzej Jeznach wcielił się w rolę Czepca, Prezes Związku Emerytów i Rencistów w Małej Wsi Pan Waldemar Rypiński Poeta, Pan Krzysztof Dębski-nauczyciel ze Szkoły Podstawowej w Małej Wsi to nasz weselny Ojciec,  a uczniowie Gimnazjum w Małej Wsi, Zbigniew Durałek i Albert Kowalski przygotowani przez Pani Izabelę Jeznach to Jasiek i Żyd. W rolę Pani Młodej, Zosi, Radczyni i Rachel wcieliły się pracownice GCK MultiOsada Panie: Paulina Stępka, Mariola Kurowska, Monika Rosińska Araucz oraz Jolanta Miszczyńska.

Nasi aktorzy fantastycznie zaprezentowali wybrane sceny z aktu pierwszego  „Wesela”, bez wielkiej tremy zmierzyli się z dziełem Wyspiańskiego  wywołując salwy śmiechu.

Po części artystycznej, w podziękowaniu za wspólnie spędzony czas Goście zostali zaproszeni na przepyszny tort weselny, który przygotowała mieszkanka naszej gminy.

Gminne Centrum Kultury MultiOsada składa podziękowania wszystkim uczestnikom. Już dziś zapraszamy wszystkich chętnych na kolejną edycję wspólnego Narodowego Czytania  w 2018 roku.