1 sierpnia Dźwiękiem Syren w godz. „W” rozpoczęliśmy uroczystości upamiętniające 74 Rocznicę Wybuchu Powstania Warszawskiego.
O godz. 17.00  spotkaliśmy się przy grobie majora Jana Jaroszka w Orszymowie, który swoje ostatnie dni życia poświęcił na walce z bronią w ręku podczas Powstania Warszawskiego, aby uczcić pamięć i bohaterstwo Powstańców. O  godzinie „W” – przez 1 minutę zawyły wszystkie syreny strażackie w celu oddania Hołdu Powstańcom Warszawskim…a my  minutą ciszy uczciliśmy Ich pamięć. W naszych sercach byli tylko ONI- Powstańcy, którzy stanęli do heroicznej walki o wolność.  Następnie Proboszcz Parafii Orszymowo Ksiądz Grzegorz Jendrzejewski odmówił modlitwę za Powstańców, po której nastąpiło złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przez uczestników spotkania. W imieniu Gminy Mała Wieś kwiaty złożył Wójt Gminy Mała Wieś Pan Zygmunt Wojnarowski wraz z Sekretarz Gminy Panią Jadwigą Nowatkiewicz oraz Przewodniczący Rady Gminy Mała Wieś Pan Włodzimierz Jeznach z Dyrektor Gminnego Centrum Kultury MutiOsada w Małej Wsi Panią Ewą Grzelak.   Po złożeniu kwiatów i zapaleniu zniczy kontynuacja uroczystości nastąpiła w Gminnym Centrum Kultury MultiOsada w Małej Wsi. Drogę z Orszymowa do Małej Wsi uświetnił przejazd kolumny samochodów militarnych Stowarzyszenia Miłośników Pojazdów Zabytkowych i Militarnych WISŁA.

Drugą część uroczystości rozpoczęła Dyrektor Gminnego Centrum Kultury MultiOsada w Małej Wsi witając wszystkich zgromadzonych gości i przedstawiając odczyt historyczny o Przebiegu Powstania Warszawskiego. Następnie dh Przemysław Szelągowski z 44 Drużyny Starszo Harcerskiej SFORA z Blichowa przedstawił odczyt o mjr Janu Jaroszku po którym 64 Artystyczna Drużyna Harcerska „Zośka i Alek” i Gromada Zuchowa „Jędrusie” Hufca ZHP „Mazowsze z Małej Wsi, zaprosili do wspólnego śpiewu pieśni powstańczych.
Pieśni Powstańcze zaprezentowała nam równie Gabrysia Majorkiewicz z gminy Bulkowo oraz 44 Drużyna Starszo Harcerska SFORA z Blichowa.

Piękną lekcję historii przedstawił nam Pan Henryk Ossowski syn Henryka Ossowskiego uczestnika Powstania Warszawskiego oraz audiutanta majora Henryka Dobrzańskiego  Hubala, który opowiedział nam bardzo dużo o powstaniu warszawskim, dziękując jednocześnie za uczczenie tego wyjątkowego wydarzenia.Ważnym akcentem wczorajszych uroczystości był również list od Towarzyszy Broni majora Jana Jaroszka ze Zgrupowania Chrobry II skierowany do uczestników uroczystości w Małej Wsi, który odczytał Pan Wojciech Boratyński.
Ostatnim wykonawcą podczas naszych obchodów był Pan Grzegorz Jaśkiewicz z Warszawy, który  przedstawił nam utwór wyjątkowy…..MODLITWĘ ARMII KRAJOWEJ. To wykonanie pozostanie u naszej pamięci na bardzo długo.

Oficjalną część uroczystości zakończył Wójt Gminy Mała Wieś Pan Zygmunt Wojnarowski, dziękując zgromadzonym za godną naśladowania patriotyczną postawę.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji wczorajszej uroczystości. Dziękujemy uczestnikom. Dziękujemy Zuchom i Harcerzom-Wasze pokolenie jest przyszłością naszej Ojczyzny, a Wasza postawa jest godna naśladowania. CZUWAJ!

 

 

 

 

 

 

 

Ewa Grzelak

Galeria zdjęć