12 października(piątek) o godzinie 5.00, 58 osobowa grupa wyruszyła na 3 dniową wycieczkę do KARPACZA, organizatorem której było Gminne Centrum Kultury MultiOsada w Małej Wsi. Pogoda była wymarzona, a góry przywitały nas pięknymi jesiennymi barwami.
Weekendowy wyjazd był co dla nie których osób na tyle wyjątkowy, że pierwszy raz w życiu miały okazję być w górach…a co jeszcze ważniejsze zdobyć swój pierwszy górski szczyt- w dodatku tak wyjątkowy- Śnieżkę. 
Śnieżka zwana niegdyś „Górą Olbrzymią” od wieków przyciąga uwagę turystów swoją sylwetką i bardzo często zmieniającymi się warunkami pogodowymi.Jest najwyższym szczytem Karkonoszy i tym samym Sudetów (1602 lub 1603 m n.p.m. – w zależności od pomiaru). Jej skalny stożek składa się przede wszystkim ze skał metamorficznych – hornfelsów. Od zachodniej strony natomiast, w swojej podstawie, z granitu. Główny grzbiet Śnieżki tworzy granit. Dużym zainteresowaniem naszej grupy cieszyła się również Świątynia Wang. Jest to niecodzienny obiekt, który powstał w Norwegii na przełomie XII i XIII wieku i całkowicie przypadkowo trafił do Karpacza. Król pruski Fryderyk Wilhem IV w XIX wieku zakupił go od Wikingów i chciał postawić w Berlinie, jednak zrezygnował z tego pomysłu i dzięki staraniom Fryderyki von Reden przeniesiono go w Karkonosze. Budowla rozebrana na części, najpierw statkiem dotarła do Szczecina, potem do Berlina, a następnie łodziami Odrą, a dalej konnymi wozami dotarła do Karpacza. Kościółek Wang znajduje się przy szlaku na Śnieżkę. Po drodze odwiedzić można było również Dziki Wodospad, który przyciąga szumem wody.
Część grupy wyruszyła również na kilkugodzinną wycieczkę do Skalnego Miasta- najsłynniejszego czeskiego skalnego miasta w skałach Adrszpasko-Teplickich, które leży tuż za polską granicą.
Bardzo dużym plusem naszego wyjazdu było miejsce noclegowe, pensjonat w którym zamieszkaliśmy znajdował się tuż przy ulicy Konstytucji 3 Maja, która jest uroczym i głównym deptakiem miasteczka.Ulokowane są tam ładne zabytkowe domy góralskie, restauracje, kramy z pamiątkami i biura informacyjne . Można tam było poczuć atmosferę panującą w popularnych turystycznych miejscowościach. Wybierając się na spacer co kilka kroków można było spotkać „znajome twarze” z naszej grupy 🙂
Był to bardzo wyjątkowy wyjazd. Z całego serca dziękujemy wszystkim uczestnikom za przemiłą atmosferę, którą wspólnie wszyscy stworzyli. Gratulujemy Wam kochani wejścia na Śnieżkę, zdajemy sobie sprawę że dla nie których z Was był to ogromny wysiłek, jesteśmy z Was dumni!
Dziękujemy Panu Zdzisławowi Wiśniewskiemu za umilanie chwil dźwiękami akordeonu, które zachęcały do wspólnego śpiewania. Dziękujemy w sposób szczególny Panu Tomkowi- naszemu kierowcy, który bezpiecznie dowiózł nas do celu.
Do zobaczenia na kolejnych wspólnych wyjazdach…które zgodnie z obietnicą odbędę się w przyszłym roku.
autor: Ewa Grzelak

Fotorelacja