Galeria Szkół to spotkanie o charakterze informacyjnym i promocyjnym, którego celem było przedstawienie oferty edukacyjnej szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych uczniom z terenu gminy Mała Wieś oraz ich rodzicom i wychowawcom, a także innym zainteresowanym mieszkańcom. Akcja miała również pozwolić na uzyskanie informacji o możliwościach kształcenia się i poszukiwania pracy przez osoby dorosłe, w tym bezrobotne, planujące rozszerzanie swoich kompetencji zawodowych. Dlatego projekt, choć nie miał masowego charakteru, był niezwykle ważny dla lokalnej społeczności. Impreza została zorganizowana przez Szkołę Podstawową im. W.H. Gawareckiego w Małej Wsi oraz Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Płocku i Gminę Mała Wieś. W piątek 29 marca pod hasłem „Poczuj miętę do nauki” swoją ofertę zaprezentowało uczniom z naszej gminy piętnaście placówek z Płocka, Płońska, Czerwińska i Wyszogrodu oraz Powiatowy Urząd Pracy i firma Avon. Patronat nad Galerią Szkół objął Mazowiecki Kurator Oświaty. Finansowo wsparły nas Bank Spółdzielczy w Małej Wsi oraz Rada Rodziców działająca przy Szkole Podstawowej w Małej Wsi. Patronem medialnym edukacyjnego przedsięwzięcia był Tygodnik Płocki. Tegoroczna impreza to kontynuacja Targów Edukacyjnych organizowanych przez Gimnazjum w Małej Wsi. W tym roku została przeprowadzona w zmienionej i, jak się okazało, bardziej atrakcyjnej dla prezentujących i odbiorców nowatorskiej formule.

Targi rozpoczęła dyrektor szkoły Kalina Cybulska – Filińska witając reprezentacje szkół średnich, młodzież ze szkół podstawowych w Dzierżanowie, Orszymowie, Podgórzu i Małej Wsi, małowieskich gimnazjalistów, rodziców, nauczycieli oraz gości, wśród nich wójta gminy Mała Wieś Zygmunta Wojnarowskiego, prezesa zarządu Banku Spółdzielczego w Małej Wsi Annę Jóźwiak, zastępcę dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy Dariusza Boszko, dyrektora Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP pana Marcina Pieniaka, dyrekcje szkół podstawowych z gminy Mała Wieś, Samorządowego Przedszkola i Gimnazjum, dyrektorów i nauczycieli przybyłych szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych oraz przewodniczącą Rady Rodziców Szkoły Podstawowej w Małej Wsi.

Oprawę artystyczną części wstępnej zapewniła absolwentka naszej podstawówki, wokalistka z gitarą Weronika Korzeniewska oraz  tancerze z grupy „Pasja” ze Szkoły Podstawowej w Małej Wsi. Następnie zamiast zwyczajowych w takich sytuacjach przemówień, niezbyt trafiających do młodych ludzi, został przeprowadzony szybki quiz. Po losowaniu pytań można było posłuchać wspomnień gości na temat lat szkolnych, życiowych autorytetów oraz własnych edukacyjnych i zawodowych osiągnięć. Inspiracją do tych wypowiedzi był krótki filmik – kompilacja wywiadów z uczniami najmłodszych klas podstawówki prezentująca ich wyobrażenia i marzenia związane z zawodami urzędnika, nauczyciela, rolnika, strażaka i lekarza.

Potem, zgodnie z nową formułą Galerii Szkół, grupki uczniów z przewodnikami rozpoczęły wędrówkę po kilkunastu stoiskach, gdzie zaproszone szkoły średnie prezentowały swoją ofertę dla absolwentów podstawówek i gimnazjów. Rozmieszczenie stoisk w klasach pozwoliło na lepszy kontakt, rozmowy, pytania, zabawę i przypadło do gustu zdecydowanej większości zwiedzających Galerię Szkół. Swoje propozycje przedstawiło dwanaście płockich szkół: I Prywatne Liceum Plastyczne im. Władysława Drapiewskiego, IV Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. Bolesława Krzywoustego, Liceum Ogólnokształcące PUL im. 4 Pułku Strzelców Konnych, Szkoły Zakładu Doskonalenia Zawodowego,  Zakład Doskonalenia Zawodowego w Warszawie – Centrum Kształcenia w Płocku, Zespół Szkół Budowlanych nr 1, Zespół Szkół Centrum Edukacji im. Ignacego Łukaszewicza, Zespół Szkół Ekonomiczno-Kupieckich im. Ludwika Krzywickiego, Zespół Szkół im. Leokadii Bergerowej, Zespół Szkół Technicznych („Siedemdziesiątka”), Zespół Szkół Usług i Przedsiębiorczości, Zespół Szkół Zawodowych im. M. Skłodowskiej – Curie oraz Zespół Szkół im. Jana Śniadeckiego  w Wyszogrodzie, Zespół Szkół im. Królowej Jadwigi w Czerwińsku nad Wisłą i Zespół Szkół nr 1 im. Stanisława Staszica w Płońsku. Gama pomysłów na prezentacje była bardzo szeroka: od ciastek i naleśników, przez pokazy sprawnościowe, eksperymenty chemiczne, wystawy obrazów i układanie fryzur, aż po pląsy w rytm muzyki disco – polo. Niezależnie od formy pokazom towarzyszył wysoki poziom merytoryczny, co doceniali uczniowie i ich wychowawcy. Dodatkowym wsparciem były teczki z materiałami informacyjnymi na temat wszystkich uczestniczących w imprezie szkół, obfity poczęstunek z wiejskim stołem od naszych niezastąpionych rodziców uczniów i pachnące miętą pamiątki.

Łącznie Galerię Szkół odwiedziło kilkaset osób. Warto wspomnieć, że w czasie, gdy starsi uczniowie głowili się nad wyborem dalszego kształcenia, młodsi z klas I – III robili swoje pierwsze kroki w dziedzinie preorientacji zawodowej uczestnicząc w specjalnie przygotowanych zajęciach w Gminnym Centrum Kultury MultiOsada. Mamy nadzieję, że miła atmosfera Galerii Szkół i nawiązane kontakty pozwolą nam spotykać się z tegorocznymi i nowymi uczestnikami w przyszłych latach – ku pożytkowi uczniów.

autor: Andrzej Jeznach

Więcej zdjęć na stronie Szkoły Podstawowej: [GALERIA]