Dni Gminy Mała Wieś, to święto wszystkich mieszkańców. Każdego dnia przygotowane atrakcje znajdują swoich adresatów. Kilkuletnią tradycją jest, że niedzielne obchody Dni Gminy to święto rolników, to czas by wspólnie  z nimi podziękować Panu Bogu za plony i tegoroczne zbiory. Święto plonów rozpoczęła msza św. Polowa, którą celebrowali ks. Edward Kuzak proboszcz parafii w Małej Wsi oraz ks. Grzegorz Jendrzejewski proboszcz parafii w Orszymowie, podczas której poświęcono dożynkowe wieńce, bochny chleba oraz kosze owoców i warzyw.

Po uroczystej mszy św. nastąpiły oficjalne uroczystości w tym: koncert Orkiestry Dętej z Rębowa, obrzęd dożynkowy w wykonaniu  dzieci ze Szkoły Podstawowej w Kobylnikach, prezentacja wieńców dożynkowych oraz dzielenie chlebem przez Gospodarzy Gminy,  Starostów tegorocznych Dożynek oraz Samorządowców. Zaszczytna rolę Gospodarzy pełnili przedstawiciele naszej Gminy, Wójt Gminy Mała Wieś Pan Zygmunt Wojnarowski wraz z Przewodniczącym Rady Gminy Mała Wieś Panem Andrzejem Pielatem. Starościną tegorocznych Dożynek była Pani Justyna Stobiecka,  która wraz z mężem Łukaszem  prowadzi gospodarstwo rolne w miejscowości Zakrzewo Kościelne. Produkcja roślinna Państwa Stobieckich prowadzona jest na powierzchni  ok. 50 ha, głównie uprawiane są zboża, ziemniaki i kukurydza. Gospodarstwo jest również dostosowane do prowadzonego drugiego kierunku produkcji, jakim jest hodowla bydła opasowego. Starostą Dożynek był Pan Marek Ciarka, który wraz z żoną Katarzyną prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni ok. 80 ha w miejscowości Brody Duże. Gospodarstwo rolne specjalizuje się w produkcji roślinnej, gdzie przeważa uprawa zbóż, rzepaku, buraka cukrowego i kukurydzy oraz produkcji zwierzęcej, hodowli bydła mlecznego. Pan Starosta od 30 lat jest członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej w Brodach Dużych, a od ok. 8 lat jej prezesem.

Święto plonów to jedno z najważniejszych dla rolników wydarzeń w roku, to czas radości i odpoczynku. Wójt Gminy Mała Wieś, podczas symbolicznego dzielenia się chlebem podziękował rolnikom za ich trud, wytrwałość i ciężką pracę.

Ważnym wydarzeniem podczas niedzielnych Dni Gminy, było wręczenie Nagród Wójta Gminy Mała Wieś dla dzieci i młodzieży z terenu naszej gminy za szczególne osiągnięcia w roku szkolnym 2018/2019. Nagroda ta jest  podstawową formą wsparcia wybitnie uzdolnionych uczniów w nauce, sporcie oraz dziedzinach artystycznych. Nagrody otrzymało 57 osób.

Niedzielne obchody Dni Gminy to również czas podziękowań dla lokalnych wystawców biorących udział w niedzielnej uroczystości. Zawsze z łatwością przychodzi nam podziwianie tego co spotkaliśmy, zobaczyliśmy w miejscach położonych daleko od nas. Często nie zdajemy sobie przy tym sprawy, że blisko nas, tuż za rogiem są również uzdolnione osoby, których prace są równie piękne i wyjątkowe jak te spotkane w dalekich zakątkach naszego kraju. Osoby, które pasjonują się malarstwem, historią czy tez hodowlą wyjątkowych zwierząt. Dlatego tez korzystając z wyjątkowej okazji jaką są Dni Gminy Nasi Gospodarze podziękowali  Lokalnym Twórcom Rękodzieła Lokalnego oraz Lokalnym Wystawcom za wspólnie spędzony czas i pogratulowali im ich talentów i wyjątkowych zainteresowań, wręczając pamiątkowe dyplomy i drobne upominki.

Kolejnym punktem programu były koncerty muzyczne. Jako pierwszy wystąpił dla nas afrykański zespół Bahama- HAKUNA MATATA. Utalentowana grupa muzyczna, która śpiewa w języku swahili,  zulu, walof,  lingala, po francusku, portugalsku, angielsku i nie tylko. Członkowie zespołu są jednocześnie tancerzami i piosenkarzami mieszkającymi w Polsce. Publiczność z przyjemnością rozkołysała się wraz z ich muzyką. Bez trudu zachęcił wszystkich do wspólnego śpiewu i zabawy. Zaraz po nich wystąpił zespół TRUBADURZY! „Znamy się tylko z widzenia”, „Wysokie płoty tato grodził” czy tez „Przyjedź mamo na przysięgę” śpiewali z nimi wszyscy. Była to prawdziwa uczta dla uszu.

Po koncertach naszych Gwiazd do wspólnej zabawy zaprosił wszystkich DJ BESPRO, zabawa z którym trwała aż do 22.00. Koncerty, wyróżnienia, i podziękowania  nie były oczywiście jedynymi atrakcjami. Każdy mógł podziwiać piękno przygotowanych wieńców dożynkowych oraz  spróbować tradycyjnych potraw z wiejskich stołów.  Na odwiedzających nas gości, czekały również stoły lokalnego rękodzieła, stoiska jarmarkowe, wesołe miasteczko i Fotobudka.

Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przygotowania niedzielnej uroczystości. Dziękujemy za przepiękne wieńce dożynkowe i pyszności na stołach regionalnych. Dziękujemy wszystkim wystawcom rękodzieła lokalnego i stoisk jarmarkowych. Dziękujemy pracownikom SPZOZ, Strażakom Ochotnikom, Stowarzyszeniom i Sołectwom. Szczególne podziękowania kierujemy w stronę naszych darczyńców. Dziękujemy za życzliwość i pomoc zarówno rzeczową jak i finansową.

Fotorelacja: [KLIK]

Ewa Grzelak
Dyrektor GCK MultiOsada w Małej Wsi