Wybór dalszej ścieżki kształcenia to dylemat nie tylko ucznia, który kończy gimnazjum, ale i jego rodzica „ Gdzie ma się kształcić jego dziecko?” I właśnie te przesłanki towarzyszą nam od samego początku, kiedy podjęliśmy się organizacji Targów Edukacji i Pracy. Od 12 lat Gimnazjum z Oddziałem Integracyjnym im. Anny Nakwaskiej w Małej Wsi przy współudziale Urzędu Gminy w Małej Wsi i Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP w Płocku organizuje wspomniane przedsięwzięcie. W tym roku impreza odbyła się 22 marca na hali sportowej w Małej Wsi. Patronat honorowy nad Targami obieli: Mazowiecki Kurator Oświaty Pani Aurelia Michałowska i Starosta Płocki Pan Mariusz Bieniek. Targi były skierowane do uczniów gimnazjum i szkół podstawowych z terenu gminy Mała Wieś jak i gmin sąsiadujących. Imprezę swoją osobą zaszczycili: Wójt Gminy Mała Wieś Zygmunt Wojnarowski, Marcin Pieniak- Dyrektor Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP, Anna Joachimiak – Radna Powiatu Płockiego, Dariusz Boszko- zastępca Dyrektora PUP w Płocku, Mariola Piasecka- po komendanta Huwca 7-11 OHP w Płocku, Włodzimierz Jeznach – Przewodniczący Rady Gminy Mała Wieś, Sekretarz Gminy Mała Wieś Jadwiga Nowatkiewicz, Dyrektor Zespołu Szkół im. Jana Śniadeckiego w Wyszogrodzie Joanna Misiakowska , Dyrektor PUL Paweł Kaczyński, Dyrektor I Prywatnego Liceum Plastycznego w Płocku Małgorzata Mroczkowska, Jolanta Łukasiak Malicka Prezes Vistula Bank Odział Wyszogród, Prezes Banku Spółdzielczego w Małej Wsi Anna Jóźwiak oraz Dyrektorzy Szkół Podstawowych z terenu gminy Mała Wieś: Kalina Cybulska-Filińska, Elżbieta Witkowska oraz Iwona Sobótko wraz z uczniami klas VII i uczniowie z terenu Miasta i Gminy Wyszogród wraz z opiekunami.
Na Targi przybyło 14 szkół ponadgimnazjalnych z Płocka i powiatu płockiego, które zaprezentowały swoją ofertę edukacyjną. Były to następujące placówki:
- Zespół Szkół Budowlanych w Płocku
- Zespół Szkół im. Jana Śniadeckiego w Wyszogrodzie
- Zespół Szkół Usług i Przedsiębiorczości w Płocku
- Zespół Szkół im. Leokadii Bergerowej
- Zespół Szkół Ekonomiczno- Kupieckich w Płocku
- Zespół Szkół Technicznych „Siedemdziesiątka” w Płocku
- Technikum Zakład Doskonalenia Zawodowego w Płocku
- I LO PUL w Płocku
- I Prywatne Liceum Plastyczne w Płocku
- Zespół Szkół Zawodowych im. M Skłodowskiej – Curie w Płocku
- Zespół Szkół Technicznych w Płocku
- Państwowa Szkoła Muzyczna w Płocku
- Zespół Szkół Medycznych Płock
- Centrum Edukacji Grupa Orlen
Instytucje prezentujące się na Targach : Ochotnicze Hufce Pracy z Płocka, Wojewódzki Urząd Pracy, Powiatowy Urząd Pracy, Miejska Komenda Policji w Płocku, Vistula Bank Spółdzielczy Odział Wyszogród, Firma Avon, POL- SKONE.
W imprezie uczestniczyło ok. 300 uczniów gimnazjum, szkół podstawowych i zainteresowani rodzice. Na tegorocznych Targach Pracy i Edukacji już po raz 12 można było znaleźć informacje o kierunkach kształcenia, warunkach rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych i możliwościach podjęcia pracy. Była to także okazja do zapoznania się z wymaganiami lokalnego rynku pracy. Pomocą w tym zakresie służyli doradcy zawodowi z Ochotniczych Hufców Pracy i Centrum Edukacji i Pracy w Płocku, a także przedstawiciele Wojewódzkiego i Powiatowego Urzędu Pracy.
Targi uświetnił występ BIG BAND ze szkoły muzycznej w Płocku pod kierownictwem Krzysztofa Kralki. Można też było skorzystać z porad profesjonalnej kosmetyczki AVON i zapoznać się z ofertą firmy. Vistula Bank Spółdzielczy Odział Wyszogród przedstawił swoją ofertę skierowaną do młodzieży. Zaproponował bezpłatne „Konto dla Młodych”, to niewątpliwie dobry początek dla rozpoczynających nowy etap życia. W czasie targów został rozstrzygnięty konkurs i wręczone nagrody. Konkurs przeprowadzony został w 3 kategoriach: dla uczniów klas I-III szkół podstawowych z terenu gminy „Mój wymarzony zawód”, dla uczniów klas IV-VI „Drzewo genealogiczne- zawody w mojej rodzinie”, dla uczniów klas VII i gimnazjalistów „Ginące zawody w obiektywie”.
Wszyscy zainteresowani mieli możliwość zapoznać się z ofertami edukacyjnymi szkół oraz poznać wymagania lokalnego rynku pracy i uzyskać informacje o planowanych zawodach. Targi to przede wszystkim pomoc dla młodzieży stojącej przed koniecznością dokonania wyborów szkół, ich rodziców, ale to również możliwość weryfikacji przez szkoły ponadgimnazjalne swoich ofert edukacyjnych zgodnie z zapotrzebowaniem lokalnego rynku pracy.
Udział w Targach był nieodpłatny a fundusze na Targi pochodziły z Urzędu Gminy w Małej Wsi i Rady Rodziców z Gimnazjum z Oddziałem Integracyjnym im. Anny Nakwaskiej w Małej Wsi, oraz pozyskanych sponsorów